Общество
Анастасия Зеленкова

Некляеву в день рождения хотели подарить Кревский замок

Свое 70-летие поэт и политик решил отметить на родной земле – в деревне Крево. Почему он не захотел в подарок даже макет замка, что остается самым важным для человека и в 7 и в 70 лет и почему хочет отойти от политики — Владимир Некляев рассказал в интервью «Cалідарнасці».

9 июля Владимир Некляев отмечает свой 70-летний юбилей. Наш звонок с поздравлениями застал поэта в его родной деревне Крево.

— Вось прыехаў да родных, на сваю зямлю, — рассказал он в интервью «Cалідарнасці». — Чаму сюды? Мне прапаноўвалі: вось 70 год, давай гульнём, любую рэстарацыю замовім! Але я адмовіўся ад рэстарацый. Нічога гэта не дае. А вось тут, зусім іншая справа. Тут я набіраюся энергіі гэтай зямлі. Там, дзе мінуўшчына, прыходзяць глыбінныя думкі. Тут я ратуюся і задумы лепшых паэм таксама ўзнікаюць менавіта тут. Быць са сваімі роднымі, на сваёй зямлі — гэта галоўнае для чалавека — незалежна 7 табе гадоў ці 70.

Впрочем, и подарок родные придумали под стать.

— Хацелі падараваць Крэўскі замак, але, калі падлічылі, колькі спатрэбіцца грошай на яго рэстаўрацыю, вырашылі, што не пацягну, — смеется Некляев.

Тогда, по словам Некляева, ему предложили рассмотреть в качестве замены хотя бы макет замка. Дело в том, что один из местных ремесленников Сергей Бондаренко начал возводить во вдоре своего дома в Чухнах уменьшенную копию Кревского замка.

— Кажуць, як дабудуе — калі ласка. Гэта дакладна ў 100 разоў танней абыдзецца.

Правда, и от макета именинник отказался.

— Не люблю я макетаў, — честно признается он. — У нас зараз усё — адны макеты. Макет дзяржавы, макет народа. Паўсюль — адна бутафорыя. Нават рэстаўрацыю замка ці тэатра робяць з дапамогай сілікатных блокаў. Гэта ж нельга, каб ад старажытных замкаў ішоў пах сілікатных блокаў! Але такі ў нас час — бутафорскі, фальшывы.

Впрочем, сидеть в стороне и наблюдать за происходящим Владимир Некляев не намерен. И планов на будущее у него — на целые годы вперед. Уже в понедельник запланирована презентация его новой книги «Только стихотворения». Напомним, на этой неделе Некляев к своему 70-летнему юбилею хотел провести чтения этой книги в сквере имени Янки Купалы, но получил отказ Мингорисполкома.

— Жыццё пачнецца з панядзелка. Ну а пасля прэзентацыі сяду пісаць новую кнігу. Увогуле планую грунтоўна вяртацца да літаратуры. Буду скручвацца ў палітыцы. Не дае яна нічога ні мне, ні людзям!

«Cалідарнасць» искренне поздравляет Владимира Некляева и желает ему еще долгих творческих лет в свободной Беларуси!

Оцените статью

1 2 3 4 5

Средний балл 0(0)