Общество

«Мы обещали Горвату». Стало известно, кто от власти возглавит делегацию на перезахоронении Калиновского

МИД опубликовал заявление.

«Некалі мы абяцалі Андрэю Горвату ды і яшчэ шмат каму сумленна зрабіць сваю працу па адным значным пытанні, растлумачыць і паведаміць аб выніках», — с таких слов начинается пост в Фейсбуке на официальной странице белорусского МИДа.

Далее сообщается, что сегодня в МИД Беларуси литовской стороне, которую представлял посол Литвы в нашей стране, были официально переданы результаты экспертизы (в том числе ДНК) материалов из возможного захоронения Виктора Калиновского в Свислочи.

Отмечается, что эта передача позволит сравнить результаты ДНК-экспертиз из Беларуси и Литвы, что необходимо для полной идентификации возможных останков Кастуся Калиновского в Вильнюсе. Гарантии, что переданные останки принадлежат именно Виктору Калиновскому, в белорусскому МИДе не дают, но считают своим долгом совместно с литовскими коллегами работать над установлением истины.

В сообщении также указано, что делегацию нашей страны на мероприятии возглавит заместитель премьер-министра Игорь Петришенко.

Мы ўдзячны літоўскаму боку за афіцыйнае запрашэнне Беларусі на ўрачыстую цырымонію перапахавання ўдзельнікаў паўстання 1863 года, якая адбудзецца 22 лістапада ў Вільні. Сумесная гісторыя патрабуе сумесных намаганняў. Рады, што такое разуменне ёсць у абодвух бакоў. З задавальненнем прынялі гэта запрашэнне», — отмечает МИД.

Кстати, писатель Андрей Горват также отреагировал на это сообщение. 

«Я пісаў адкрыты ліст міністру замежных спраў, калі то з адной дзяржаўнай установы, то з другой даносілася, што Касцюшка, а потым і Каліноўскі — не наша гісторыя. А ў журналісцкіх матэрыялах прагучала, што беларускі афіцыйны бок не праявіў ніякага інтарэсу да знаходкі астанкаў героя. Мушу прызнаць, што гэта не зусім так. Не буду судзіць, колькі і чаго трэба было зрабіць у гэтай сітуацыі. Я ўдзячны за агучаную пазіцыю наконт постаці Кастуся Каліноўскага і за гэты дыялог. Таксама выбачаюся за сваю дзёрзкасць», — написал Андрей Горват.

Оцените статью

1 2 3 4 5

Средний балл 4.1(20)