Политика
Семен Печенко

Статкевич рассказал, почему Лукашенко не придет на его пикет

Бывший политзаключенный прокомментировал «Салідарнасці» заявление властей о готовности белорусов идти на выборы и обвинения Зенона Позняка в адрес Татьяны Короткевич.

23 сентября Николай Статкевич собирает в Минске новый пикет. Встреча назначена на площади Свободы и начнется в 18.00. Ранее на своей странице в Фейсбук Николай Статкевич написал, что встреча будет посвящена обсуждению результатов более чем 21-летнего правления Александра Лукашенко.

Во вторник, 22 сентября, политик был заочно оштрафован судом Центрального района за проведение пикета возле ГУМа 10 сентября на 7,2 млн. рублей.

Как рассказал Статкевич, повестку на руки он не получил, а лишь был уведомлен SMS-сообщением и по телефону.

По словам экс-политзаключенного, решение суда никак не повлияло на его планы на 23 сентября.

— Гэта яшчэ раз даказвае, што планы правільныя. І таму ўлады спрабуюць запалохаць. Не мяне, бо яны разумеюць, што гэта безнадзейна. А людзей, якія хацелі б прыйсці на гэтае мерапрыемства. Таму я яшчэ раз кажу ўсім: я не баюся. І вы не бойцеся. Бо ў што ператворыцца наша краіна, калі тут усе будуць баяцца, — подчеркнул в разговоре с «Салідарнасцю» Николай Статкевич.

Лукашенко не придет

Накануне пикета политик сформулировал пять вопросов к Лукашенко, опубликовав их в интернете. Они касаются исчезнувших политиков и журналистов, продления президентских полномочий с 1999-го по 2001-й, неэффективной экономики, издержек бессменной власти и и русификации страны. Ответить на эти вопросы Статкевич предложил главе государства лично, придя на встречу с избирателями 23 сентября.

— Адказаў мы не дачакаемся, бо Лукашэнку няма чым крыць. Ён проста не захоча сам падымаць гэтую тэму, — рассказал Статкевич.

По его словам, главной целью озвучивания этих вопросов было напомнить белорусам и международному сообществу, которое решило возобновить с белорусскими властями отношения, о делах Лукашенко.

— Мы паказваем, што мы ўсё памятаем. Калі ён думае, што час усё спіша, то гэта не так. Тым больш, што ёсць справы, якія не маюць тэрміну даўнасці.

«Людзей спрабуюць загнаць на ўчасткі»

Согласно результатам социологического исследования Информационно-аналитического центра при Администрации президента и Института социологии Национальной академии наук Беларуси, более 86% белорусов собираются прийти на избирательные участки и принять участие в президентских выборах 11 октября.

Николай Статкевич считает, что публикацией таких данных власти пытаются психологически воздействовать на тех избирателей, которые решили не идти на выборы:

— Таким чынам людзям хочуць давесці, што яны апынуцца ў меншасці. Каб яны пачалі збірацца на ўчасткі. Галоўная мэта ўладаў — выцягнуць людзей на гэтыя псеўдавыбары. Самае цяжкае — схаваць яўку людзей. Таму ім трэба, каб людзі проста прыйшлі, а далей ужо ўсё зробяць, тэхналогія адпрацаваная.

«Вядомых даносчыкаў я магу пералічыць на пальцах адной рукі»

В одной из последних публикаций Зенон Позняк назвал кандидата в президенты Татьяну Короткевич проектом ФСБ России.

Николай Статкевич, который в большом интервью «Салідарнасці» высказался в том числе и о роли спецслужб в деятельности белорусской оппозиции, прокомментировал эти слова так:

— Ёсць адна з турэмных нормаў, якой у дадзеным выпадку прытрымліваюся: не абвінавачвай, калі не маеш доказаў. Даказаных даносчыкаў, я магу пералічыць, каго ведаю, па пальцах адной рукі. І з гэтымі людзьмі я імкнуся не мець ніякіх кантактаў і сядзець з імі за адным сталом. А ўсё астатняе — гэта толькі нашы гіпотэзы. Наконт спадарыні Караткевіч — не маем мы такіх доказаў. Але ўсе мы ведаем, што ў палітыцы яна не самастойная фігура. За ёй стаіць іншы чалавек, які на ўсю краіну па тэлебачанні паказаў, што ён працуе на ўладу. Прынамсі, на той канкрэтны момант працаваў.

«Ад каманды Караткевіч мы чакаем дзвюх рэчаў»

Николай Статкевич рассказал, что не встречался с Татьяной Короткевич лично и предложений о сотрудничестве не получал. Он назвал условия, при выполнении которых он готов говорить о совместной работе:

— Ім дастаткова зрабіць пэўныя дзеянні, каб мы самі падтрымалі гэтую каманду. Каб людзі самі выявілі сваю волю рэальна змагацца за дэмакратыю. Каб яны, ведаючы, якая наша выбарчая сістэма, заявілі, што ў выпадку аднабаковага фармавання выбарчых участковых камісій і масавага папярэдняга галасавання, яны заклікаюць людзей да пратэсту і гатовыя яго ўзначаліць. Тады чаму не? Альбо, як мінімум, заявіць аб непрыняцці выбарчага фарсу і зняцца з выбараў. Вось два варыянты, пры любым з якіх я гатовы дамаўляцца з камандай Караткевіч. Але яны ні таго, ні іншага рабіць не будуць.

Оцените статью

1 2 3 4 5

Средний балл 0(0)