Общество

Как Дмитриев «отравил» Терещенко

Свежевыжатый морковный сок может стать одним из символов так называемых «президентских выборов» образца 2015 года.

Претендент на пост президента Виктор Терещенко находится в больнице. Туда он попал после того, как утром 28 августа выпил морковный фрэш в кафе «Грюнвальд».

Ничего веселого в этой истории не было, пока сам Терещенко не дал интервью Радыё Свабода:

«Гэта было на пачатку дзявятай раніцы. Тут яшчэ былі Дзьмітрыеў і Караткевіч. Яны прайшлі побач. Мы павіталіся. А больш нікога так рана там не было».

Патэнцыйны кандыдат на прэзыдэнта думае, што ў ягонай гісторыі трэба шукаць зьнешні сьлед:

«Тут ёсьць прысутнасьць нейкай трэцяй асобы. Я схіляюся болей да зьнешняга сьледу. Беларускай выканаўчай уладзе гэта ня выгадна. Ёй прасьцей мяне не зарэгістраваць. Але я лічу, што з апазыцыі я застаўся адзін. Глядзіце, што атрымліваецца — застаюцца Ўлаховіч, Гайдукевіч і Караткевіч. Усе яны схіляюцца да ўладаў. А я незалежны. Значыць, мяне трэба прыбраць. Альбо прынамсі каб я сам адмовіўся. Альбо яшчэ нешта.

Трэцюю асобу я разглядаю як прыхільнікаў „апазыцыі“. Менавіта не апазыцыі, а „апазыцыі“ ў двукосьсі. Я магу думаць, што гэта, можа, і Дзьмітрыеў. Але зроблена гэта з удзелам спэцыялістаў. Бо без спэцыялістаў гэтую работу ня зробіш».

Теории Терещенко смотрятся исключительно абсурдно, особенно если учесть, что его собственная репутация как оппозиционера, мягко говоря, сомнительна. Реакция Байнета это подтверждает: несчастный случай после комментария пострадавшего, по сути, превратился в главную политическую хохму недели.

Профсоюзный активист Леонид Судаленко написал:

«„Апазыцыянер“ Цярэшчанка кажа, маркоўны сок яму мог наліць Дмитриев. Прабачце, прафесар, можа марсэдэс пад Ліёзна ў 94-м таксама ён?»

Юрий Воронежцев откликнулся на это:

«По значимости в белорусской политике Дмитриев скоро достигнет уровня Главного начальника... Вот еще кого-нибудь притравит...»

Сам руководитель кампании «Говори правду» Андрей Дмитриев разместил в фэйсбуке фото, на котором запечатлен стакан фрэша и подписью:

«По итогам дня. Кому сок, морковный свежевыжатый со сливками?))»

Еще несколько комментариев:

Алесь Липай обыграл классику:

«Кактэйль Дзьмiтрыева)»

Стась Карпов обеспокоен безопасностью пострадавшего:

«Дзмитрыеў дацянулся да тока што начынаюшчэва папраўляццца цярэшчанкі праз інтэрнет і дабіў яго...»

А Станислав Демьянко резюмировал:

«Маркоўны трэш!»

Оцените статью

1 2 3 4 5

Средний балл 0(0)